Σας προτείνουμε

Έτος έκδοσης: 2016
Τιμή
Περιγραφή

Το παρόν βιβλίο είναι η εξέλιξη και η καταγραφή έρευνας για τις πρακτικές αστικής αλληλεγγύης, όπως εμφανίστηκαν στις ελληνικές πόλεις μετά το ξέσπασμα της κρίσης το 2009. Η πρωτοβουλία οργανώθηκε από το «Εργαστήριο Ιστορίας, Θεωρίας και Εννοιολογικού Σχεδιασμού» του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Ένα εργαστήριο στην πόλη του Βόλου και μια ημερίδα παρήγαγαν το αρχικό υλικό. Στον τόμο συμβάλλουν με κείμενά τους οι:
Ντίνα Βαΐου, Μυρσίνη Ζορμπά, Άρης Καλαντίδης, Τόνια Κατερίνη, Αλέξανδρος Κιουπκιολής, Ζήσης Κοτιώνης, Ιωάννα Λαλιώτου, Κώστας Μανωλίδης, Χριστόφορος Μαρίνος, Γιάννα Μπαρκούτα, Διονύσης Πασχάλης, Ελένη Πορτάλιου και Κωνσταντίνος Τσούτσης.

This book is the outcome of a research and documentation on urban solidarity practices as they appeared in Greek cities after the outburst of the crisis in 2009. The initiative was taken by the “Research Center on History, Theory and Semantic Design”, in the Department of Architecture, University of Thessaly. A workshop in the city of Volos and a day conference produced the initial material for the book. The authors below contributed to the book with their texts:
Dina Vaiou, Myrsini Zorba, Aris Kalandides, Tonia Katerini, Alexandros Kioupkiolis,Zissis Kotionis, Ioanna Laliotou, Kostas Manolidis, Christoforos Marinos, Yianna Barkouta, Dionyssis Paschalis, Eleni Portaliou and Konstantinos Tsoutsis.